توسعه کشاورزی ...

صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی سرایان با سرمایه گذاری در بخشهای مختلف و افزایش بهره وری به توسعه کشاورزی و دامداری و . . . منطقه کمک می کند.

ادامه مطلب

بهره وری . . .

صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی سرایان با استفاده از روشهای نوین با هدف افزایش بهره وری در بین کشاورزان و... تشکیل شده است .

ادامه مطلب

سرمایه گذاری ...

صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی سرایان با سرمایه گذاری یا مشارکت در بخشهای مختلف به کمک کشاورزان منطقه می شتابد.

ادامه مطلب

تخصیص تسهیلات 1 میلیاردی جهت بهبود جمع آوری شیر در سرایان

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از بیرجند ؛ شوقی مدیر عامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی در جمع خبرنگاران گفت : تاکنون یک میلیارد و دویست میلیون تومان تسهیلات از منابع داخلی با کارمزد های 4 ،10و12 درصد به عنوان سرمایه درگردش در اختیار مراکز جمع آوری شیر در شهرستان و کارخانه شیر قرار گرفته است.

وی افزود : دو مرکز روستایی بغداده وبسطاق به دستگاه شیر سردکن مجهز شدند .

مدیر عامل صندوق حمایت توسعه بخش کشاورزی سرایان گفت : مرحله دوم زنجیره خرید نقدی شیر با اخذ سه میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه اجرا می شود.

شوقی افزود: تجهیز دیگر مراکز جمع آوری شیر روستایی در صورت وجود متقاضی به دستگاه شیر سرد کن با تسهیلات با نرخ پایین وبا پرداخت آسان از اقدامات بعدی صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی سرایان دراین خصوص است. 

توزیع کود مورد نیاز کشاورزان

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی شهرستان سرایان گفت : در حمایت از کشاورزی و کشاورزان و نیز با شروع فصل کشت پاییزه 300 تن کود مورد نیاز کشاورزان توزیع خواهد شد.

احسان شوقی مدیرعامل صنوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی شهرستان سرایان اظهارکرد: با توجه به رسالت اصلی  صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی شهرستان در حمایت از کشاورزی و کشاورزان و نیز با شروع فصل کشت پاییزه کود مورد نیاز کشاورزان توزیع خواهد شد.

وی افزود: طبق سالهای گذشته امسال نیز صندوق شهرستان با عاملیت شرکت تعاونی مطهری سرایان و با اعطای تسهیلات  3میلیارد ریالی نزدیک به 300 تن کود را توزیع کرده است.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی شهرستان سرایان ادامه داد: این کودها شامل؛ سولفات پتاسیم، سوپر فسفات، سولفات آمونیوم از شرکت خدمات حمایتی خریداری و براساس مدل ارائه خدمت تعریف شده توزیع خواهد شد. 

شوقی ادامه داد: کودهای تهیه شده در راستای اصلاح بهبود و تقویت عملکرد خاک، بهبود و عملکرد کیفیت محصولات کشاورزی است.

وی اضافه کرد: ایجاد تنوع کودی و استفاده از کودهای ماکرو کامل در کشاورزی از اهداف دیگر اجرای این طرح است. 

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی شهرستان سرایان یادآور شد: نرخ تسهیلات سرمایه گذاری شده 10 درصد و هشت ماهه است.

شوقی تصریح کرد: طبق تفاهم نامه منعقد شده مقرر شد در طی مدت قرار داد سه مرحله گردش کالا توسط شرکت عامل انجام پذیرد که بر اساس این مدل حدود 800 تن نهاده کشاورزی تامین و توزیع خواهد شد. 

اجرای مدل ارائه خدمت خرید نقدی شیر برای دومین سال پیاپی

پس از برگزاری جلسات متعدد اتاق فکر، در نهایت مدل نهایی شده زنجیره خرید نقدی شیر در شهرستان به مرحله اجرا رسید. در ابتدا مشکلات عدیده روستاها در جمع‌آوری شیر و هزینه بالای نقل و انتقال شیر و کیفیت پایین شیر جمع‌آوری شده سبب شد تا دو مرکز روستایی به دستگاه شیر سردکن تجهیز شوند تا شیر جمع‌آوری شده به مرکز شهرستان با شرایط بهتری منتقل گردد. همزمان بحث تامین نهاده جهت دامداران روستا در مرکز جمع‌آوری مورد توجه قرار گرفت تا دامداران به جهت تامین نهاده خوب و با قیمت مناسب دچار مشکل نشوند. در ادامه مقرر گردید شیر جمع‌آوری شده توسط مراکز جمع‌آوری شیر شهرستان (شیر تحویلی به پگاه خراسان رضوی) توسط صندوق، تسویه حساب نقدی گردد.

لازم به ذکر است قبل از ورود صندوق تسویه حساب کارخانه پگاه با مراکز به صورت دو ماهه بوده بدین صورت که پس از تحویل شیر دو ماه بعد بهای شیر به حساب مراکز واریز شده است و به تبع آن تسویه حساب مراکز نیز با دامداران به صورت مدت‌دار انجام شده است. صندوق پس از اعلام به مراکز جهت افتتاح حساب جدید در بانک عامل و پس از هماهنگی‌های انجام شده با کارخانه پگاه مقرر کرد از این پس پول شیر تحویلی مراکز، طبق روال قبل به این حساب واریز گردد و مراکز جمع‌آوری شیر هم پس از ارائه لیست بدهکاران به صندوق و تایید لیست مربوطه توسط صندوق و آزادسازی پول با دامداران خود به صورت ماهیانه تسویه حساب کنند. لازم به ذکر است در مرحله بعدی با اخذ تسهیلات توسط صندوق و با سازو کار تعریف شده شیر تحویلی مراکز به کارخانه صنایع شیر سرایان هم تحت پوشش اجرای این مدل قرار خواهد گرفت. 

تامین نهاده و بذر جهت کشت پاییزه کشاورزان

 

با توجه در پیش بودن کشت پاییزه و نیاز مبرم شهرستان به تامین بذر و نهاده طبق  سنوات قبل شرکت تعاونی روستایی مطهری سرایان به عنوان عامل انتخاب، و با اعطای تسهیلات ارزان قیمت به میزان یک میلیارد ریال کار تامین نهاده و بذر اصلاح شده در شهرستان آغاز گردید. لازم به ذکر است آزادسازی تسهیلات در دو مرحله و براساس حمل نهاده مورد نظر به شهرستان و تایید صندوق شهرستان به شرکت عامل پرداخت گردیده است. 

همکاری صندوق‌های شهرستانی با صندوق استان در قالب زنجیره های تولید

ایجاد ارتباط مابین صندوق‌های شهرستانی وصندوق‌های استانی یکی از مهم‌ترین موضوعات پیگیری شده در اتاق‌های فکر صندوق‌ها می باشد.استفاده صندوق استان از ظرفیت تشکل‌های قوی شهرستانی عضو، درقالب سهام‌دار واعطای تسهیلات به این تشکل‌ها از فعالیت‌های عمده صندوق استان می‌باشد.اما با توجه به اینکه صندوق‌های شهرستان در پیشانی حل مشکلات بخش کشاورزی در هر شهرستان بوده و با توجه به منابع مالی اندک، توان اینکه به تمامی زنجیره‌های تولید در شهرستان ورود کند را ندارد.استفاده از ظرفیت تشکل‌های فعال شهرستانی عضو صندوق استان به عنوان عامل در اجرای زنجیره‌های تولید می‌تواند نقش بسزایی در حل مشکلات هر شهرستان داشته باشد.

موارد منع آیین‌نامه‌ای صندوق‌ها در اعطای تسهیلات به غیر عضو و نیز عضویت این تشکلها در صندوق استان مواردی است که باعث شد صندوق‌های شهرستانی نتواننداز ظرفیت این مجموعه‌ها به درستی استفاده نمایند. به همین منظور جلسه‌ای در شهرستان برگزار شده و با دعوت از تشکل‌های فعال عضو صندوق استان و مدیر عامل محترم صندوق استان این موضوع به بحث وبررسی گذاشته شد و در نهایت این جمع‌بندی حاصل گردید که از این پس، تمامی تسهیلات اعطایی صندوق‌های استان به تشکل‌های شهرستانی عضو (قرض الحسنه، ضروری، معدل حساب) پس از ارائه طرح توجیهی نوشته شده در قالب زنجیره تولید به صندوق شهرستان وتایید مدیریت محترم جهاد شهرستان و صندوق شهرستان توسط صندوق استان به متولیان واگذار گردد.

لازم به ذکر است این طرح ابتدا برای دو تشکل تعاونی تولید قائم ایسک (فعال در زنجیره شیر) و شرکت تعاونی روستایی مطهری سرایان (فعال در زنجیره تامین کود، بذر، سم و  نهاده دامی) اجرایی گردد. امید است با اجرای این طرح و هدایت و تجمیع منابع مالی و عدم موازی کاری در صندوق‌ها و نظارت بر مصرف تسهیلات اخذ شده روز به روز شاهد حل مشکلات کشاورزی و اثر بخشی بیشتر فعالیت صندوق‌ها در شهرستان‌ها باشیم.

برگزاری نخستین جشنواره صندوق های شهرستانی کشاورزی در مشهد مقدس

 
دومین همایش و نخستین همایش در روزهای بیستم و بیست یکم تیرماه 1396 در مشهد مقدس برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل شرکت مادر تخصصی؛ شهریار رستمی، دبیرنخستین جشنواره صندوق های شهرستانی افزود:صندوق های شهرستانی کشاورزی به واسطه سهامداری کشاورزان و بهره برداران در حوزه کشاورزی شهرستان و ارتباط مستقیم آنان با صندوق به عنوان یک نهاد مالی و اعتباری و در صورت اجرای صحیح برنامه ها و ماموریت های محوله، قطعاً در یک روند پنج ساله تاثیرات زیادی بر توسعه بخش کشاورزی، تنظیم روابط حلقه های تولید تا بازار محصولات کشاورزی و بهره وری مناسب در عامل سرمایه خواهد داشت.
وی افزود: همزمان با دومین همایش سراسری صندوق های شهرستانی، نخستین جشنواره این صندوق ها با هدف معرفی و ارائه اقدامات و فعالیت های آنان در سال 1395که در راستای تحقق زنجیره ارزش و اجرایی شدن مدل خدمت رسانی به سهامداران و بهره برداران حوزه کشاورزی در 47 شهرستان کشور صورت گرفته است، با حضور نمایندگان دولت و مدیران عامل صندوقهای شهرستانی برگزار گردید.
رستمی اظهار داشت: شناسایی زمینه های فعالیت، شناخت توانمندی سهامداران و تشکل های مرتبط، برقراری روابط فنی و تخصصی بین اجزا و عوامل زنجیره ارزش، الگو سازی فعالیت ها از طریق الگوهای مشابه در شهرستان ها، ایجاد انگیزه در مدیران صندوق ها برای حرکت به سوی الگوی ارائه خدمت در راستای حمایت از زنجیره ارزش از اهداف اصلی و مهم این جشنواره است.
دبیرنخستین جشنواره صندوق های شهرستانی کشاورزی گفت: براساس بررسی های کارشناسی که توسط کمیته علمی جشنواره از طرح های دریافتی از صندوق های یاد شده صورت گرفته است، در این جشنواره تعداد 33 طرح عملیاتی از 33 صندوق به بخش پایانی جشنواره راه یافت و طی دو روز ارائه گردید.
رستمی تصریح کرد: با توجه به رتبه بندی و ارزیابی این فعالیت ها مطابق شاخص های مالی، فرآیندهای داخلی، شمولیت در جامعه هدف و نوآوری و رشد، در پایان جشنواره صندوق های برتر معرفی شدند.
لازم به ذکر است در این جشنواره صندوق حمایت از توسعه شهرستان سرایان در خصوص «طرح حمایت از زنجیره ارزش محصول انار» از بین ۴۷ صندوق کشوری حائز رتبه برتر گردید.

خرید نقدی گندم از کشاورزان

موضوع خرید گندم از کشاورزان ونحوه پرداخت وجه گندم به آنها توسط دولت وهمچنین احیاء تشکل خریدار گندم سبب  گردید تا صندوق جهت وصل این حلقه‌ها وکمک به سهامداران و هم چنین تشکل فعال خریدار گندم  اقدام به ورود به این موضوع نماید.

همانند سال‌های گذشته دولت محترم اقدام به خرید تضمینی گندم با قیمت تعیین شده نموده است اما با توجه به اینکه در جریان پرداخت وجه گندم همیشه مقداری تاخیر وجود داشته است و نیز با توجه به نیاز مبرم گندمکاران به نقدینگی، صندوق با همکاری تشکل فعال خریدار گندم اقدام به حل این موضوع نمودمقرر گردید صندوق پس از اعطای تسهیلات ارزان قیمت وسه ماهه به تشکل خریدار وتعیین قیمت خرید نقدی گندم و پس از اطلاع رسانی به سهامداران کار خرید به صورت نقدی را با همکاری تشکل فعال شروع نماید.

پس از اطلاع رسانی به سهامداران پیشنهادگردید در صورت تمایل به فروش نقدی گندم با قیمت هر کیلو1290 تومان می توانند با مراجعه به شرکت عامل وفروش گندم وجه خود را به صورت نقدی دریافت نمایند لازم به ذکراست با این کار گندم موجود در سطح شهرستان هم از شهرستان خارج نگردیده تشکل فعال هم گندم خریداری شده را  با قیمت 1300 تومان به دولت تحویل داده که  دراین مسیر تشکل و سهامداران آن هم ذینفع خواهند بود.  

بازدید

1190802
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
387
684
5319
1181580
12337
18756
1190802

امروز: ی، 01 بهمن 1396 -