توسعه کشاورزی ...

صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی سرایان با سرمایه گذاری در بخشهای مختلف و افزایش بهره وری به توسعه کشاورزی و دامداری و . . . منطقه کمک می کند.

ادامه مطلب

بهره وری . . .

صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی سرایان با استفاده از روشهای نوین با هدف افزایش بهره وری در بین کشاورزان و... تشکیل شده است .

ادامه مطلب

سرمایه گذاری ...

صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی سرایان با سرمایه گذاری یا مشارکت در بخشهای مختلف به کمک کشاورزان منطقه می شتابد.

ادامه مطلب

برگزاری نخستین جشنواره صندوق های شهرستانی کشاورزی در مشهد مقدس

 
دومین همایش و نخستین همایش در روزهای بیستم و بیست یکم تیرماه 1396 در مشهد مقدس برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل شرکت مادر تخصصی؛ شهریار رستمی، دبیرنخستین جشنواره صندوق های شهرستانی افزود:صندوق های شهرستانی کشاورزی به واسطه سهامداری کشاورزان و بهره برداران در حوزه کشاورزی شهرستان و ارتباط مستقیم آنان با صندوق به عنوان یک نهاد مالی و اعتباری و در صورت اجرای صحیح برنامه ها و ماموریت های محوله، قطعاً در یک روند پنج ساله تاثیرات زیادی بر توسعه بخش کشاورزی، تنظیم روابط حلقه های تولید تا بازار محصولات کشاورزی و بهره وری مناسب در عامل سرمایه خواهد داشت.
وی افزود: همزمان با دومین همایش سراسری صندوق های شهرستانی، نخستین جشنواره این صندوق ها با هدف معرفی و ارائه اقدامات و فعالیت های آنان در سال 1395که در راستای تحقق زنجیره ارزش و اجرایی شدن مدل خدمت رسانی به سهامداران و بهره برداران حوزه کشاورزی در 47 شهرستان کشور صورت گرفته است، با حضور نمایندگان دولت و مدیران عامل صندوقهای شهرستانی برگزار گردید.
رستمی اظهار داشت: شناسایی زمینه های فعالیت، شناخت توانمندی سهامداران و تشکل های مرتبط، برقراری روابط فنی و تخصصی بین اجزا و عوامل زنجیره ارزش، الگو سازی فعالیت ها از طریق الگوهای مشابه در شهرستان ها، ایجاد انگیزه در مدیران صندوق ها برای حرکت به سوی الگوی ارائه خدمت در راستای حمایت از زنجیره ارزش از اهداف اصلی و مهم این جشنواره است.
دبیرنخستین جشنواره صندوق های شهرستانی کشاورزی گفت: براساس بررسی های کارشناسی که توسط کمیته علمی جشنواره از طرح های دریافتی از صندوق های یاد شده صورت گرفته است، در این جشنواره تعداد 33 طرح عملیاتی از 33 صندوق به بخش پایانی جشنواره راه یافت و طی دو روز ارائه گردید.
رستمی تصریح کرد: با توجه به رتبه بندی و ارزیابی این فعالیت ها مطابق شاخص های مالی، فرآیندهای داخلی، شمولیت در جامعه هدف و نوآوری و رشد، در پایان جشنواره صندوق های برتر معرفی شدند.
لازم به ذکر است در این جشنواره صندوق حمایت از توسعه شهرستان سرایان در خصوص «طرح حمایت از زنجیره ارزش محصول انار» از بین ۴۷ صندوق کشوری حائز رتبه برتر گردید.

خرید نقدی گندم از کشاورزان

موضوع خرید گندم از کشاورزان ونحوه پرداخت وجه گندم به آنها توسط دولت وهمچنین احیاء تشکل خریدار گندم سبب  گردید تا صندوق جهت وصل این حلقه‌ها وکمک به سهامداران و هم چنین تشکل فعال خریدار گندم  اقدام به ورود به این موضوع نماید.

همانند سال‌های گذشته دولت محترم اقدام به خرید تضمینی گندم با قیمت تعیین شده نموده است اما با توجه به اینکه در جریان پرداخت وجه گندم همیشه مقداری تاخیر وجود داشته است و نیز با توجه به نیاز مبرم گندمکاران به نقدینگی، صندوق با همکاری تشکل فعال خریدار گندم اقدام به حل این موضوع نمودمقرر گردید صندوق پس از اعطای تسهیلات ارزان قیمت وسه ماهه به تشکل خریدار وتعیین قیمت خرید نقدی گندم و پس از اطلاع رسانی به سهامداران کار خرید به صورت نقدی را با همکاری تشکل فعال شروع نماید.

پس از اطلاع رسانی به سهامداران پیشنهادگردید در صورت تمایل به فروش نقدی گندم با قیمت هر کیلو1290 تومان می توانند با مراجعه به شرکت عامل وفروش گندم وجه خود را به صورت نقدی دریافت نمایند لازم به ذکراست با این کار گندم موجود در سطح شهرستان هم از شهرستان خارج نگردیده تشکل فعال هم گندم خریداری شده را  با قیمت 1300 تومان به دولت تحویل داده که  دراین مسیر تشکل و سهامداران آن هم ذینفع خواهند بود.  

اجرای مجدد مدل ارائه خدمت خرید شیر در شهرستان سرایان

با توجه به درپیش بودن فصل تابستان و طبیعتا بروز مشکلات در موضوع شیر شهرستان، این صندوق مانند سال‌های گذشته اقدام به ورود مجدد به این موضوع و اجرای مجدد مدل ارائه خدمت خرید شیر شهرستان نموده است.

پس از برگزاری اتاق‌های فکر و جلسه شورای سیاستگذاری شهرستان، سرانجام مدل پایه صندوق با اندکی تغییر نسبت به سال گذشته اجرایی گردید. بررسی میزان بدهی مراکز جمع آوری شیر به دامداران تا تاریخ شروع اجرای طرح، و وضعیت تسویه حساب پول شیر توسط کارخانه با مراکز جمع آوری شیر قبل از اجرا، از موضوعات مهم بررسی شده توسط صندوق  بوده است. مقرر گردید پس از ارائه لیست بدهکاری دامداران  توسط مراکز به صندوق و تایید صندوق ابتدا این افراد تسویه حساب گردیده تا جریان پرداختی شیر به دامداران به وضعیت طبیعی خود برگردد. در ادامه تعیین شد از تاریخ تسویه پول شیر دامداران توسط صندوق به صورت ماهیانه تسویه حساب توسط مراکز انجام شده وگزارشی از نحوه اجرای کار هر ماه توسط مراکز به صندوق انجام شود..لازم به ذکراست صندوق هم بحث نظارت بر اعطای تسهیلات و پرداختها را به صورت دقیق تا اجرای اتمام مدل کنترل خواهد نمود.

از مزایای اجرای این طرح عبارتند از:

 • تسویه حساب با دامداران و به روز شدن پرداختی پول شیر
 • احیا مراکز جمع آوری شیر به لحاظ ریالی و تامین خوراک به صورت نقدی در نتیجه تهیه خوراک ارزان‌تر جهت دامداران عضو

اجرای مجدد مدل خرید انار در شهرستان سرایان

با توجه به تاثیر مثبت و اثر بخش ورود صندوق جهت خرید انار شهرستان در سال گذشته، امسال نیز با توجه به درخواست باغدارن و قیمت پایین انار، صندوق شهرستان جهت خرید اعلام آمادگی نمود. لازم به ذکر است سال گذشته با ورود صندوق به موضوع خرید انار 2 میلیارد تومان سود به باغداران به جهت افزایش قیمت انار تعلق گرفته است. پس از برگزاری جلسات اتاق فکر و هیئت مدیره مقرر شد که عامل خرید همان عامل سال گذشته انتخاب شود.  پس از بررسی باغ‌های انار در سطح شهرستان ( آیسک ، سرایان ) نوع انار به لحاظ کیفیت مورد ارزیابی قرار گرفته و قیمت پایه انار 1500 تومان تعیین گردید . لازم به ذکر است قبل از ورود صندوق قیمت انار، در حدود 1200 -800 تومان بوده است. 

کمک به کنتور گذاری چاه‌های دامداری

با توجه به مشکل بحران آب در شهرستان و لزوم بهره‌وری جهت استفاده بهینه منابع آبی طرح کنتورگذاری چاه‌های دامداری توسط اداره آب و فاضلاب شهرستان در دستور کار قرار گرفت. به دلیل مشکلات نقدینگی دامداران و لزوم اجرای طرح صندوق شهرستان با اعطای تسهیلات قرض الحسنه از محل معدل حساب در بانک توسعه تعاون و تسهیلات سرمایه درگردش مشکل نقدینگی اجرای طرح را مرتفع نمود .لازم به ذکر است هم اکنون چاه‌های دامداران در حال کنتورگذاری می‌باشد.  

پرداخت 6میلیاردی تسهیلات قرض الحسنه به کشاورزان

بر اساس مدل تعریف شده در صندوق شهرستان و از محل تفاهم نامه‌های پست بانک و صندوق قرض الحسنه بانک توسعه تعاون مبلغ 6 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه به سهامداران متقاضی پرداخت گردید.

بدین وسیله مقرر گردید پس از بازپرداخت تسهیلات و امضای تعهدنامه توسط سهامدار، این تسهیلات به مدت سه ماه در اختیار صندوق قرار گیرد. در مقابل صندوق مبلغ مورد نظر را در حساب قرض الحسنه بانک‌های طرف قرارداد سرمایه‌گذاری کرده و بلافاصله سهامدار را به بانک معرفی می‌کند تا به همان میزان تسهیلات قرض الحسنه جایگزین دریافت نمایند. پس از طی دوره 3ماهه مجددا وام سهامداران از محل صندوق در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت. شرایط باز پرداخت وام‌های قرض الحسنه از محل معدل حساب، به صورت سه ساله تقسیطی ماهیانه (از محل تفاهم نامه پست بانک) و یک ساله به صورت هر سه ماه یک قسط (از محل صندوق قرض الحسنه توسعه تعاون) می‌باشد که با استقبال سهامداران مواجهه شده است.لازم به ذکر است صندوق هم جهت اجرای این طرح 260 میلیون تومان علاوه بر منابع حاصل از این طرح سرمایه گذاری نموده است.

مزایای این طرح عبارتند از:

 1. استفاده سهام‌داران از وام قرض الحسنه علاوه بر وام دریافتی از صندوق جهت سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و توجیه این تسهیلات در هر زیربخش.
 2. در اختیار داشتن منابع افراد توسط صندوق به مدت سه ماه جهت حل مشکلات کشاورزی
 3. افزایش منابع در اختیار بدون کاهش ضریب تسهیلات       
 4. تغییر در روش معمول بازپرداخت تسهیلات از 48 ساعت تا یک هفته به 3 ماه

اجرای مدل ارائه خدمت زنجیره شیر در شهرستان سرایان

پس از آسیب شناسی زنجیره تولید شیر در شهرستان و مشخص نمودن حلقه‌های این زنجیره و بررسی موانع موجود دو عامل عمده که سبب بروز مشکل در زنجیره تولید شیر می‌شدند شناسایی شد. این عوامل عبارتند از:

 1. عدم پرداخت به موقع وجه شیر توسط کارخانه ،به مراکز جمع آوری شیرو عدم تسویه حساب به موقع مراکز با دامداران
 2. عدم تحویل شیر از مراکز جمع آوری در فصل تابستان به دلیل افزایش تولید شیر توسط کارخانه

پس از ترسیم مدل ارائه خدمت و نحوه ورود صندوق به این زنجیره که شامل کارخانه شیر، مراکز جمع‌آوری، دامدار و صندوق می باشد، مقرر گردید با توجه به تولید روزانه 8 تن شیر در شهرستان این مدل اجرایی گردد؛ بدین صورت که پس از تحویل شیر توسط دامداران به مراکز جمع‌آوری شیر، لیست افراد بر اساس صورت وضعیت آماده شده توسط صندوق (بر مبنای نام، نام خانوادگی، شماره حساب و میزان تحویل شیر به صورت روزانه) از مراکز به صندوق تحویل و پس از بررسی و تایید کارخانه شیر، پول شیر به حساب مراکز توسط صندوق واریز گردد. لازم به ذکر است برداشت پول از حساب روز شمار افتتاح شده در بانک توسط کارخانه بوده که بوسیله صندوق  با اعلام به بانک و با تایید کارخانه انجام می‌گردد. مراکز نیز متعهد گردیدند بر اساس قرارداد فی مابین، 15 روزه با دامداران تحویل دهنده شیر تسویه حساب نموده و پس از آن در یک بازه 3 ماهه پول واریز شده به حساب مراکز توسط کارخانه به صندوق برگشت داده شود. کارخانه نیز متعهد گردید شیر تابستان را به هر میزان از مراکز تحویل بگیرد. صندوق جهت اجرای این مدل از محل منابع داخلی به میزان 3میلیارد ریال و از محل منابع بانکی به میزان 4میلیارد ریال هزینه نموده است.

مزایای انجام این مدل:

 1. احیاء تشکلها
 2. تسویه حساب به موقع   از( 3 ماه به 15 روز)
 3. کامل بودن زنجیره شیر به دلیل وجود کارخانه شیر در خود شهرستان 

بازدید

937065
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
3135
2813
26269
876073
81889
113493
937065

امروز: ش، 28 مرداد 1396 -